Bebek Dostu Hastane
08 Kasım 2022

Anne sütünün özendirilmesi ve annelere emzirme konusunda bilgi ve doğru alışkanlıkların kazandırılmasına yönelik olarak Sağlık Bakanlığı,
WHO ve UNICEF’ in çalışmaları kapsamında, doğum hizmeti veren hastanelerde emzirmenin başarılı ve
yerleşik bir uygulama haline gelmesini sağlamak üzere 1991 yılında “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Hastaneler” programı yürütülmeye başladı.  Bu kapsamda 18.11.2018 tarihlerinde Bakanlığımız tarafından kurumumuzda yapılan Bebek Dostu Hastane değerlendirmesi sonucu “Bebek Dostu Hastane ”  unvanımızı aldık.


                                        HASTANEMİZİN EMZİRME POLİTİKASI

1- Hastanemizde ANNE SÜTÜ ve emzirme uygulamasının koruması, teşvik edilmesi ve desteklenmesi amacıyla bir emzirme politikası oluşturulmuştur.

2- Tüm sağlık personeli bu politika doğrultusunda eğitilmektedir.

3- Hamile kadınlar emzirmenin yararları ve yöntemleri konusunda bilgilendirilmektedir

4- Doğum sonrası öncelikli hedefimiz bebeklerin annesiyle tensel temasını başlatıp, en fazla yarım saat bir saat içerisinde emzirmeye başlanmaktadır.

5- Annelere emzirmenin nasıl olunacağı ve bebeklerden ayrı oldukları durumlarda sütünün salgılanmasını nasıl sürdürebilecekleri gösterilmektedir.      

6-  Tıbben gerekli görülmedikçe, yeni doğanlara ANNE SÜTÜnden başka yiyecek, içecek önerilmemektedir İlk 6 ay sadece ANNE SÜTÜ verilmesi devamında ise uygun tamamlayıcı beslenme ile beraber emzirmenin 2 yaş ve ötesine kadar sürdürülmesi konusunda aileler bilgilendirilmektedir.

7- Bebek her istediğinde emzirme teşvik edilmelidir.

8- Anneler bebeleri ile bir arada tutulmakta ve bebeklerin günün 24 saati boyunca anneleriyle aynı odada kalması sağlanmaktadır.

9- Emzirilen bebeklere yalancı meme veya emzik türünden herhangi bir şey verilmemektedir.

10- Anneler taburcu olduktan sonrada emzirmeye devam edebilmeleri, karşılaşabilecekleri sorunları çözebilmeleri açısından başvurabilecekleri sağlık kuruluşları ve bölgelerinde varsa anne destek gurupları hakkında bilgilendirilmektedir

11- Hastanemizin tüm birimlerinde bebek formüllerinin pazarlanması ile ilgili uluslararası yasa benimsenmiştir ve uygulanmaktadır.


bebek_dostu.jpeg